ضوابط و قوانین استفاده از پیک چابک

کاربرانی که قصد عضویت و استفاده از وب سایت و اپلیکیشن پیک چابک را دارند، لازم است متن قوانین و مقررات را به طور کامل مطالعه و سپس اقدام به عضویت نمایند. ورود کاربران به وب سایت و اپلیکیشن پیک چابک و اقدام به عضویت ، ایجاد پروفایل شخصی، ثبت سفارش، طرح‏‌های تشویقی و سایر خدمات ارائه شده، به معنای آگاه بودن از شرایط و قوانین و پذیرفتن آن ها است.

کلیه اصول و رویه‏‌های پیک چابک منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان است. توجه داشته باشید قوانین مندرج در این صفحه در طول زمان قابل تغییر است، این تغییرات در همین صفحه به روز رسانی می شود از این رو، مسئولیت مطالعه و آگاهی از این تغییرات بر عهده کاربر است.

حریم خصوصی

پیک چابک ضمن احترامی که برای حریم شخصی کاربران قائل است، برای استفاده از امکانات وب سایت و اپلیکیشن اطلاعاتی را از کاربران درخواست می‌کند تا بتواند خدماتی امن و مطمئن را به مشتریان خودارائه دهد.

پیک چابک درباره این اطلاعات مطابق با قانون حریم خصوصی جمهوری اسلامی ایران عمل می‌کند. هنگام استفاده از پیک چابک، ممکن است اطلاعاتی درباره خودتان، مانند شماره تلفن و نشانی پست الکترونیکی ارائه کرده یا اطلاعاتی درباره مرسوله ثبت کنید،

شما این امکان را در اختیار پیک چابک قرار می‌دهید که اطلاعات هویتی و تماستان را در اختیار موتورسوار عضو پیک چابک و در صورت لزوم گیرنده مرسوله قرار بدهد، تا بتوانند درباره درخواستی که دارید، با شما تماس بگیرند.

کاربران برای ثبت سفارش از طریق پیک چابک، باید اطلاعات درخواست شده را به درستی اعلام نمایند و پیک چابک مسئولیتی در قبال هر گونه مشکلات ایجاد شده به دلیل ارائه اطلاعات نادرست نخواهد داشت.

بعضی از اطلاعات درخواست شده در طی مراحل ثبت نام یا ثبت سفارش، اختیاری هستند. اما در صورت ارائه اطلاعات کامل، خدمات بهتر و بیشتری قابل ارائه خواهد بود و چنانچه اطلاعات کافی ثبت نشده باشد، پیک چابک مسئولیتی در قبال کیفیت خدمات و اطلاع رسانی های ضروری وابسته به آن ندارد.

مسئولیت حفظ و نگهداری از اطلاعات ورود به حساب کاربری شامل نام کاربری، رمز عبور و اطلاعات شخصی درج شده بر روی سایت و اپلیکیشن، بر عهده کاربران است. برای جلوگیری از هرگونه سوء استفاده احتمالی، کاربران نباید این اطلاعات را برای شخص دیگری فاش کنند.

ارتباط پیک چابک با کاربران

سامانه پیامکی30005006003383تنها شماره‌ای است که پیک چابک از طریق آن برای کاربران و پیک عضو خود، پیامک ارسال می‌کند. بنابراین ارسال هرگونه پیامک تحت عنوان پیک چابک ، با هر شماره دیگری تخلف و سوء استفاده از نام پیک چابک است. لطفاً در صورت دریافت چنین پیامکی، جهت پیگیری قانونی آن را از طریق شماره30005006003383یا از طریق بخش پشتیبانی به پیک چابک اطلاع دهید.


از طریق سامانه پیامکی اپیک چابک، تنها وضعیت پردازش سفارش ها ، خدمات و سرویس‌های درخواست شده به اطلاع کاربران خواهد رسید.


این وب سایت و اپلیکیشن، تنها مرجع رسمی برای ثبت و پیگیری سفارش مشتریان است، وب سایت پیک چابک هیچ آدرس اینترنتی دیگری غیر از peykchabok.com ندارد و اپلیکیشن پیک چابک از طریق کافه بازار و مایکت و ایران اپس قابل دانلود شدن است. اما کاربران جهت برقراری ارتباط می توانند علاوه بر تماس با پشتیبانی پیک چابک از طریق آدرس ثبت شده در وب سایت نیز با ما تماس بگیرند.

ثبت، پردازش و ارسال سفارش

خدماتی که از سوی پیک چابک به کاربران داده می شود 24 ساعته بوده و تمامی سفارشات ثبت شده در همان روز کاری و در اسرع وقت در دست اقدام قرار می گیرد.

بر اساس قوانین پیک چابک و با هدف ایجاد بستری امن برای جابجایی مرسولات, پیک چابک این حق را برای همه سفیران خود قائل است که می توانند مرسولات بیش از 25 کیلوگرم و اندازه بیشتر از 45*45*45 سانتیمتر را جابجا نکنند. در صورت اصرار فرستنده و ارائه هزینه اضافه به سفیر پیک چابک برای حمل بار غیر مجاز، مسئولیت حمل بار با فرستنده بوده و در صورت صدمه دیدن بار خسارتی به فرستنده پرداخت نمی شود.

برای سفارش هایی که نیاز به احراز هویت تحویل گیرنده بسته باشد، لازم است فرستنده در قسمت توضیحات این موضوع را متذکر شود. در غیر این صورت پیک چابک مسئولیتی در قبال احراز هویت تحویل گیرنده بسته در آدرس اعلام شده ندارد.

فرستنده مرسوله می بایست محتویات بسته را به رویت سفیر پیک چابک برساند و اجازه بدهد که صحت و سلامت و قانونی بودن مرسوله به تایید سفیر پیک چابک برسد. در غیر این صورت پیک چابک در قبال محتوای غیر قابل رویت بسته ها هیچ مسئولیتی ندارد و هر گونه مسئولیت ناشی از ارسال بسته های حاوی اقلام مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران ، بر عهده فرستنده بسته و پاسخگویی در قبال آن در کلیه مراجع اداری ، انتظامی و قضایی مستقیما به عهده ایشان است. همچنین فرستنده باید خساراتی که به سبب این امر به پیک چابک وارد شده است را نیز جبران نماید.

فرستنده مرسوله باید قیمت مرسوله ارزشمند خود را در قسمت توضیحات ارائه دهد. در غیر این صورت اگر مرسوله در حین ارسال دچار صدمه شود خسارتی به فرستنده پرداخت نخواهد شد.

در صورت بروز خسارت فرستنده باید فاکتور رسمی برای مرسوله ارائه دهد تا خسارت ایجاد شده جبران شود. در غیر این صورت هزینه خسارت بر اساس بررسی و تعیین قیمت مشابه مرسوله صدمه دیده در بازار تعیین و پرداخت خواهد شد.

حمل مدارک شناسایی افراد، چک سفید امضا، چک در وجه حامل، طلا و جواهر و پول نقد خارج از قوانین پیک چابک بوده و پیک چابک مسئولیتی در قبال خدشه دار شدن، گم شدن و یا مفقود شدن این مرسوله ها بر عهده ندارد.

رهگیری مرسوله

پیک چابک جهت آگاهی مشتریان از وضعیت سفارش خود، موقعیت راکب و بسته را بر روی نقشه به صورت آنلاین برای فرستنده ارسال می کند.

کاربران در صورت ثبت نام می توانند از امکانات ویژهپیک چابک نظیر انواع گزارشات، رهگیری روی نقشه و ... بهره مند شوند.

استفاده نادرست از وب سایت و اپلیکیشن

هیچ فردی حق استفاده از علائم تجاری و اطلاعات مندرج بر روی وب سایت و اپلیکیشن پیک چابک را به نفع خود ندارد ، در صورت بروز این موضوع طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران با فرد برخورد شده و مساله مورد پیگرد قانونی قرار می گیرد.

علایم تجاری و کپی رایت

اعضا متعهد می شوند که از اطلاعات پیک چابک از طریق غیر قانونی و با روشی که به زیان پیک چابک باشد، استفاده نکنند.
روش پرداخت هزینه ارسال بسته

درخواست دهنده به یکی از روش های زیر می تواند نسبت به تسویه حساب و پرداخت هزینه سفارش ها اقدام نماید:

روش نقدی: در این روش هزینه ارسال مرسوله به صورت نقدی به موتورسوار عضو پیک چابک پرداخت می شود.

روش غیر نقدی: درخواست دهنده امکان شارژ اعتبار خود را داشته و می تواند مبلغ ارسال کالا را به صورت انلاین از طریق درگاه اینترنتی پرداخت نمایند. توجه داشته باشید پرداخت هزینه ارسال باید از سوی درخواست دهنده انجام شود.

در زمان افزایش اعتبار اگر فرد رقمی بیش از مبلغ اعتبار واریز کرده باشد، می تواند با بخش پشتیبانی تماس گرفته و با اعلام شماره شبا درخواست استرداد این مبلغ را داشته باشد. شماره شبای اعلام شده باید به نام فرد درخواست دهنده بوده و واریز این مبلغ به شماره اعلام شده بین 48 تا 72 ساعت زمان بر است.

قیمت گذاری و بیمه

سیاست قیمت‌‏گذاری در پیک چابک، با وجود خدمات پیگیری آنلاین مرسوله ها، برخورداری از نیروی انسانی حرفه ای، تیم پشتیبانی منسجم، واحد پرداخت خسارت و بسیاری خدمات ویژه و متمایز دیگر، مبتنی بر اصول مشتری مداری و احترام به حقوق مصرف کننده است.

بر همین اساس اولین قدم ثبت سفارش پس از اعلام مقصد مورد نظر ، اعلام هزینه مسیر است. بدین ترتیب همواره امکان استعلام هزینه مسیر بدون این که سفارشی ثبت شود برای مشتریان فراهم خواهد بود. در صورتیکه ارزش بسته در هنگام ثبت سفارش اظهار شده باشد، پوشش بیمه متناسب با ارزش اظهار شده، ضریب امنیت جابجایی را در بروز حوادث قهریه تضمین می کند. هزینه بیمه برای بسته هایی با ارزش تا یک میلیون ريال رایگان و برای بسته های با ارزش بیش از این مبلغ، هزینه بیمه ای معادل 2% ارزش اظهار شده بسته تعلق خواهد گرفت.

فرستنده بسته لازم است با اطمینان کامل از گیرنده ، نسبت به ثبت سفارش اقدام کند. سفیر الپیک تنها وظیفه حمل مرسوله را بر عهده دارد و پیگری مراودات مالی فرستنده و گیرنده در حیطه وظایف سفیر پیک چابک نیست. از این رو خسارت ناشی از عدم پرداخت هزینه مرسوله حمل شده تحت پوشش پیک چابک نبوده وپیک چابک مسئولیتی در قبال عدم پرداخت وجه مرسوله برعهده ندارد.

هرگونه خسارت ناشی از تحویل نگرفتن بسته، اشکال محتوایی در چک های تحویل شده، کلاهبرداری و یاهرگونه سوء استفاده دیگر، به هیچ عنوان بر عهده پیک چابک نیست و مسئولیت کامل آن مستقیما برعهده فرستنده بسته خواهد بود.

سفیران پیک چابک می بایست مرسوله را از مبدا تحویل گرفته و سالم به مقصد برسانند. اگر در هنگام تحویل گرفتن و یا تحویل دادن مرسوله سفیر پیک چابک معطل شود فرستنده می بایست هزینه این معطلی را پرداخت کند. از این رو موتور سوار پیک چابک می تواند برای هر ساعت معطلی 6 هزار تومان وجه دریافت کند و پرداخت این وجه اضافه بر عهده فرستنده خواهد بود.

سفیر پیک چابک می تواند به درخواست فرستنده هزینه مرسوله را از مقصد دریافت و به آدرس مبداء بازگرداند. هماهنگی پرداخت وجه به سفیرپیک چابک برعهده فرستنده مرسوله بوده و پیک چابک هیچ تعهدی را نسبت به عدم پرداخت وجه به سفیر از سوی گیرنده بسته بر عهده ندارد. در صورت عدم پرداخت وجه به سفیر پیک چابک مسئولیت آن بر عهده خود فرستنده کالا است.

پرداخت خسارت

پیک چابک در قبال پرداخت خسارت برای بسته هایی که ارزش آن ها اظهار نشده باشد هیچ مسئولیتی ندارد.

چنانچه بسته مورد اشاره به طور کامل از بین رفته یا صدمه دیده باشد، در صورت ارایه فاکتور رسمی تا سقف یک میلیون تومان خسارت مرسوله پرداخت خواهد شد. واریز مبلغ خسارت تا یک هفته کاری به طول خواهد انجامید.

شما می توانید در صورت بالا بودن مبلغ خسارت بیش از یک میلیون تومان از طریق مراجع قانونی اقدام کنید و با در دست داشتن ابلاغیه نیروی انتظامی یا دادسرا به اطلاعات سفیر مورد نظر دست بیابید و روند پرداخت خسارت خود را پیگیری کنید.


پرداخت خسارت فقط در قبال احراز آسیب فیزیکی به کالا امکان پذیر است و پیک چابک در قبال اشکالات یا خرابی های ذاتی کالا که ارتباط آن ها با خسارت فیزیکی (ضربه خوردگی، آب دیدگی، شکستگی) احراز نشود، هیچ مسئولیتی ندارد.

پرداخت خسارت به بسته هایی که محتوای آن ها قابل رویت نیستند، فقط در صورت وجود علائم ضربه و آسیب فیزیکی به بسته بندی آن قابل پرداخت است ، مگر این که محتوای بسته به رویت تحویل گیرنده پیک چابک رسیده باشد و رسید گواهی صحت فیزیکی کالا از ایشان دریافت شده باشد.

پیک چابک در قبال پرداخت خسارت به بسته های نامتعارف برای حمل با موتورسیکلت، کالاهایی که توسط فرستنده به نحو مناسب بسته بندی نشده باشند و یا کالاهایی که حمل با موتورسیکلت روش مناسب جابجایی آن ها نباشد، هیچ تعهدی بر عهده ندارد.

پرداخت هرگونه خسارت وارد شده به بسته های ارسالی، منوط به اعلام خسارت در زمان تحویل بسته است. گیرنده مرسوله باید بسته ارسالی را در زمان دریافت بررسی و سپس امضای دریافت مرسوله را بر روی اپلیکیشن ثبت کند. بعد از دریافت امضا پیک چابک هیچ مسئولیتی در قبال اعلام خسارت بر عهده ندارد.

ضوابط ناظر بر عملکرد راکبین

پیک چابک با افراد بالای 18 سال که دارای گواهینامه موتورسیکلت هستند همکاری می کند و اگر تخلفی در کم بودن سن قانونی و یا گواهی نامه محرز شود عواقب آن بر عهده فرد موتور سوار است.

افرادی که قصد همکاری با اپیک چابک دارند نباید سوء پیشینه و اعتیاد داشته باشند. از این رو تایید این موارد باید از سوی موتور سوار انجام شود و اصل گواهی مربوطه به بخش اداری پیک چابک تحویل داده شود.

موتورسوار متعهد می شود با گواهی نامه و موتور دارای بیمه شخص ثالث که شماره و سند آن به تایید بخش اداری پیک چابک رسیده فعالیت کند و در صورت تغییر موتورسیکلت به هر دلیلی این موضوع را به بخش اداری پیک چابک اطلاع داده و شماره جدید موتورسیکلت را اعلام و مدارک مربوط به آن را ارائه کند.

موتورسوار باید در صورت بروز مشکل برای موتور مانند توقیف آن از سوی پلیس یا توقیف گواهی نامه مراتب را در اسرع وقت به پیک چابک اطلاع دهد. در غیر این صورت موتور سوار شامل جریمه خواهدشد.

موتورسوار متعهد می شود از موتورسیکلت فرد دیگری در زمان حضور در پیک چابک، بدون تایید این شرکت استفاده نکند، تخلف از این موضوع شامل جریمه خواهد شد.

پیک چابک حق ارتباط با کاربران سایت و اپلیکیشن را برای خود محفوظ می داند. موتور سوار متعهد می شود با کاربران پیک چابک به صورت فردی وارد قرار داد نشود، تخلف از این موضوع شامل جریمه خواهد شد.

هرگونه استفاده نا بجا و بکارگیری روش های جعل ، تقلب و خلاف از نرم افزار پیک چابکو کسب در آمد از این راه حرم محسوب می شود و پیک چابک از طریق مراجع قانونی اقدام و خسارت وارده را پیگیری می نماید.

تجهیزاتی از قبیل کلاه، کاپشن، باکس، ژیله و هر وسیله تبلیغاتی دیگر که در اختیار موتورسواران قرار می گیرد به صورت امانت نزد آنها بوده و در صورت بروز خسارت به این تجهیزات فرد باید خسارت آن را به صورت کامل پرداخت نماید.

جریمه های مورد اشاره در این تعهدنامه شامل مواردی چون ضبط همه یا بخشی از در آمد و همچنین لغو فعالیت وی به صورت موقت یا دائم می شود.

موتورسواران متعهد می شوند در صورت دریافت وجه ارسال مرسوله به صورت نقدی هفته ای یک بار این رقم را به حساب یا شماره کارت اعلام شده از سوی پیک چابک واریز کنند و مراتب را به اطلاع این شرکت برسانند یا در روزهای چهارشنبه به صورت حضوری مبلغ 20 درصد(کمیسیون پیک چابک) را تسویه کنند. در صورت عدم توجه به این موضوعپیک چابکحق اقدام قانونی را برای خود محفوظ می داند.


موتورسوار متعهد می شود بعد از پذیرش در خواست، خود را در کوتاه ترین زمان به درخواست دهنده برساند و مرسوله را با امانت داری کامل به گیرنده تحویل دهد. در صورت بروز مشکل و صدمه دیدن مرسوله موتور سوار باید تمامی خسارت را جبران کند و پیک چابک حق جریمه نقدی و لغو ارتباط موقت یا دائم با فرد خاطی را برای خود محفوظ می داند.

موتور سوارانی که به صورت دائم با پیک چابک وارد قرار داد می شوند موظف هستند که روزانه حداقل 7مسیر را به پایان برسانند. اگر موتور سوار کمتر از 3 درخواست در طول روز انجام داده باشد به دلیل پایین بودن تعداد درخواست کارکرد آن روز موتور سوار محاسبه نمی شود. هر موتور سوار در طول روز اجازه کنسل کردن 2 درخواست را دارد افزایش این تعداد برای فرد امتیاز منفی به همراه دارد. در صورت رعایت نکردن این موضوع پیک چابک حق لغو ارتباط با فرد خاطی را برای خود محفوظ می داند.

موتور سوار متعهد می شود در روزها و ساعات اعلام شده در خواست های ارسال شده را پاسخ دهد. در صورت رعایت نکردن این موضوع پیک چابک حق لغو ارتباط با فرد خاطی را برای خود محفوظ می داند.

موتور سوار برای عضویت در پیک چابک باید گوشی اندروید 4 به بالا مجهز به اینترنت سیم کار داشته باشد. در صورت بروز مشکل موتور سوار متعهد می شود مراتب را در اسرع وقت به پیک چابک اطلاع دهد.

موتورسواران پیک چابک حق جابجایی مسافر را به هیچوجه ندارند.

مواردی که موجب لغو رابطه کاری موتور سوار با پیک چابک می شود

به دلیل فعالیت آنلاین پیک چابک در صورتی که موتو سوار به درخواست های ارسال شده پاسخ ندهد و یا فعالیت مناسبی نداشته باشد، به صورت خودکار از سیستم کاری حذف شده و فعالیت وی با پیک چابک لغو می شود.

اگر موتورسوار در زمان ها و روزهای اعلام شده در فرم قرار داد، فعالیتی نکند، به صورت خودکار از سیستم کاری حذف شده و فعالیت وی با پیک چابک لغو می شود.

رضایت مشتری در اولویت کار پیک چابک قرار دارد. در صورت بروز مشکل با درخواست دهنده مسیر(مبداء) و یا دریافت کننده بسته(مقصد) و شکایت از موتور سوار و محرز شدن تخلف موتور سوار از سوی تیم بازرسی، پیک چابک حق لغو فعالیت کاری را برای خود محفوظ می داند.

موتور سوار بعد از تایید در خواست ملزم است در کوتاه ترین زمان در مبداءاعلام شده حاضر باشد و در صورت بروز مشکل، مساله را به در خواست دهنده و پیک چابک اعلام کند، در صورت عدم رعایت این موضوع موتور سوار شامل جریمه شده و با تکرار این مساله پیک چابک حق لغو فعالیت با موتورسوار را برای خود محفوظ می داند.

رفتار پیک موتور سوار، باید مطابق اصول اجتماعی باشد و برای عملکرد بهتر، رفتار و نوع کارکرد موتورسوار، از سوی تیم کارشناسی، مورد بررسی قرار می گیرد. در صورت تایید کارشناسان به مناسب نبودن رفتار، امانت داری و یا مشاهده هرگونه تخلف، موتور سوار شامل جریمه خواهد شد.

در صورت آسیب، صدمه و یا سرقت مرسوله، اگرتخلف پیک محرز باشد مسئولیت پرداخت جریمه بر عهده موتورسوار است ضمن اینکه پیک چابک حق لغو فعالیت کاری و انجام اقدامات قانونی از مراجع مربوطه را برای خود محفوظ می داند.

موتور سوار عضو پیک چابک حق جابجایی مرسوله خارج از موازین و مقررات جمهوری اسلامی ایران(مشروبات الکلی، مواد مخدر و ...) را ندارد.در صورت بروز این مشکل اگر موتور سوار مقصر باشد پیک چابک ضمن لغو همکاری با فرد خاطی حق پبگیری تخلف را در مراجع قانونی برای خود محفوظ می داند.

استفاده از کلاه ایمنی و رعایت نکات راهنمایی و رانندگی توسط موتورسوار پیک چابک الزام است. درصورتی که موتور سوار دچار سانحه شود شرکت پیک افزار تندر هیچگونه مسئولیتی در قبال موتورسوار و خسارت های وارده ندارد.

مدارکی که موتور سوار به عنوان ضمانت حسن انجام کار در اختیار پیک چابک قرار داده است در صورت بروز مشکل و یا قطع همکاری به مدت 11 روز نزد پیک چابک باقی می ماندودر صورت بروز مشکل، پیک چابک حق اقدامات قانونی را برای خود محفوظ می داند.

تعهدات پیک چابک

برای شروع همکاری موتور سوار ملزم به گذارندن دوره ارتباط با نرم افزار پیک چابک و ارتباط با کاربران اپیک چابک است. این دوره از سوی تیم پیک چابک و در محل اعلام شده، برگزار می شود.

در صورت مشاهده عملکرد مناسب موتورسوار و رضایت کاربران پیک چابک، موتورسوار از طرح های تشویقی بهره مند می شود.

مدارک ضمانت حسن انجام کار نزد پیک چابک محفوظ می ماند و در صورت اتمام همکاری حداکثر پس از 5 روز مدارک ضمانت به فرد تحویل داده می شود.

پیک چابک طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران عمل می کند و در صورت بروز مشکلات قانونی مساله از طریق مراجع ذی صلاح قابل پیگیری است وپیک چابکحق پیگری مشکلات از مراجع ذی صلاح را برای خود محفوظ می داند.

شرایط پرداخت مالی

موتورسوار باید شماره شبای خود را برای واریز وجه کارکرد به پیک چابک اعلام کند. پرداخت وجه از سوی پیک چابک به موتور سوارانی که قرارداد دائم با پیک چابک دارند به صورت ماهانه و با موتورسوارانی که به صورت ساعتی با پیک چابک وارد قرار داد می شوند روزانه انجام می شود. پیک چابک هیچ مسئولیتی را در قبال شماره شبایی که به اشتباه اعلام شده، برعهده ندارد و در صورت بروز این مشکل عواقب آن بر عهده خود موتور سوار است.

موتورسوارانی که با پیک چابک به صورت ثابت همکاری می کنند لازم است در ماه حداقل 150درخواست انجام شده در طول ماه داشته باشند وافرادی که کمتر از 3 در خواست در یک روز داشته باشند، آن روز به عنوان روز کاری برایشان محاسبه نمی شود و طبیعتا حقوقی بابت کارکرد نامناسب خود دریافت نمی کنند. افرادی که در طول یک ماه کمتر از 110 در خواست داشته باشند از لیست نیروهای ثابت خارج شده و به لیست نیروهای پاره وقت وارد می شوند.